Szent László Honvédelmi Tábor 2017

 

 

 

 

Beszámoló

 június 25 -július 02

 

A kiírásnak megfelelően 2017. június 25-től július 02-ig terjedő időszakban megrendezésre került az idei Szent László Honvédelmi Tábor.

A táborba érkező gyerekek megfelelő oktatás, tájékoztatás, felügyelet és irányítás mellett bőséges élményanyaggal lettek gazdagabbak.

A délelőtti oktatásokon a fő témakörök keretében készség szintjén elsajátították a terepen és térképen történő tájékozódást, az iható víz nyerésének lehetőségeit, a menedék készítés módjait és végül, de nem utolsó sorban a tűzgyújtás fortélyait.

Délutánonként a tematika alapján minden nap más jellegű információkhoz, élményekhez jutottak. Csak néhány példa: volt alaki foglalkozás, menetdal tanulás, különböző hadi-technikai eszközökkel való megismerkedés (íj, kézigránát, gépkarabély), különböző lőfegyverek hatásbemutatója, túráztak a környéken. Meghívott előadóként rendőri előadótól drog-prevencióban, a rendőri munka ismertetésében részesültek, sőt véletlenszerűen rendőrkutya oktatást is láthattak. Katasztrófavédelem részéről érkezett előadó pedig a saját szakterületéről tartott érdekes előadást, egybekötve gázálarc használat gyakorlati bemutatásával. A gyerekek is kipróbálták. Végül, de nem utolsó sorban a magyar kultúra jegyében még ősi írásunkkal, a rovásírással is megismerkedhettek ifjú harcosaink. Mindezeket szigorú katonai rend, napirend szerint élték meg.

Az első nap után már természetes volt számukra a fegyelem. Tudták, hogy mikor mit és hogyan kell vagy szabad csinálni. Még az oktatói állomány is meglepődött azon, hogy az ifjú harcosok külön büntetésként élték meg, ha valaki nem lehetett éjszakai őrségben. Jól reagálták le és hajtották végre az éjszakai riadót. Ezen kívül a hét folyamán megrendezésre került több játékos vetélkedő, melyek természetesen értékelve voltak mind egyéni, mind csapat formában.

Szombaton mindenki számot adott a megszerzett tudásáról és erőnlétének fejlődéséről. A vizsga mindenki számára sikeresen zárult, a fejlődés pedig szemmel látható.

A tábor fő célja a túlélési alapismeretek megismertetése, készség szintre hozása. Megtanulják a tűzgyújtást, és annak szabályait, iható víz nyerését a természetben, menedék készítését, végül, de nem utolsó sorban a tájékozódás alapjait. Továbbá olyan tudás és életforma átadása a gyerekek számára, melynek birtokában hasznos tagjai lehetnek közösségüknek.

Mindezt fegyelmezett játszva tanulás folyamatában, hozzáértő, tapasztalt szakemberek vezetésével hajtották végre. A gyerekek képet kaphattak a katonai élet mindennapjairól, hierarchiájáról, a szervezett fegyelmezett működéséről, melynek egy kicsit részesei lehettek. A megtanult fogalmak között szerepelt még a bajtársiasság, tisztelet, fegyelem, elfogadás. Önzetlenségről, a gyerekek és a haza iránti tiszteletről, szeretetről szólt ez az egy hét.

És egy pár gondolat a gyerekek tollából.

-         „Nekem nagyon tetszett a tábor, mert izgalmasak voltak a programok, köztük a kedvencem a lövészet és a vízszűrés volt”.

-         „Nagyon tetszett a tábor. Jövőre is tervezek jönni J remek volt a társaság, sok barátot szereztem. Ami tetszett: Előadások, lövészet, íjászat, rovásírás, alakizás, MINDEN”

-         „A tábor jó volt. A kaja jó volt. Az őrség jó volt, csak elfáradtam. Az ébresztő roooooosz volt, de nem baj. Jövőre jövök.”

-         „Nagyon jók voltak a napok. EZ A LEGJOBB TÁBOR!”

-         „Azt szeretném, hogy mostani bajtársaim jövőre is itt legyenek és ezzel azt mondom, hogy eszem ágába nincs kihagyni a jövőre megrendezett tábort hiszen rengeteget tanultam ebbe az egy hétbe többet mint kb. 2-3 hónapot a suliba.”

-         „A tábor nagyon jó volt! Jó volt a kaja, de a legfontosabb, hogy jó volt a hangulat. Remélem jövőre is meg lesz szervezve a tábor, mert én biztos jövök.”

-         „A programok nagyon tetszettek, főleg a vízzel kapcsolatos oktatás. Az őrséget nagyon élveztem, csak az ébresztéssel volt bajom. Jövőre is nagyon szívesen jövök.”

-         „Nagyon jó volt a tábor, jövőre is jövök. A táborban a foglalkozások tetszettek a legjobban. Azok közül a lövészet, menedéképítés. Remélem, jövőre megnyerem a dinnyeevő versenyt. J

-         „Nekem ez a tábor azért tetszett, mert fegyelmezettséget tanít. Kimondottan érdekesek voltak a foglalkozások. A nap fénypontja a fürdés J. Jövőre jövök!

-         „Legjobb élmény: lövés”

-         „Nagyon tetszett a tábor. Szerintem a következő táborba jönni fogok. Tetszett: lövészet, íjászat.”

-         „Hát nekem nagyon tetszett a tábor. Igaz sok fekvőtámaszt kellett nyomnunk. De attól még jó volt. De leginkább a társaság miatt volt a legjobb. Mindenkit nagyon megszerettem. Nagyon jó fejek voltak a bajtársak. Az étel is nagyon finom volt. A fürdés meg, na az volt a nap fénypontja. Jövőre is szeretnék majd jönni.

-         „Az élelem finom volt, volt amikor nem ettem meg, de jól esett, hogy ehettem egy ilyen társaságban. Legjobban tetszett – íjászat, mer abban jó is voltam, meg nagyon tetszett. Gondolkodom, hogy jöjjek jövőre. Fekvő több mint 200, plusz 1350 lett volna. Éjjeli őrség jó volt. Bocsánat az egyébi bajokért!”

-         STB …

Végül, de nem utolsó sorban legyen a köszöneté a szó. Köszönjük mindazoknak, akik önzetlen segítségükkel hozzájárultak a sikeres lebonyolításhoz.

A teljesség igénye nélkül:

Apc település polgármestere

Paskó László – a terület tulajdonosa

Somlyó-hegyi Lövészklub

Budapest IV. kerület – Katasztrófavédelem

Szigethalmi Református Egyházközség

Kiskunlacházi Csokizó

valamint egyesületünk minden tagja és támogatója.

 

A Szent László Aranyos Szegellete Egyesület külön köszönetet mond a tábor szervezésében és lebonyolításában résztvevőknek, kik önzetlenül, időt, energiát nem sajnálva végezték feladatukat.